Bp Marian Fulman pismem z 25 X 1945 r. polecił ks. Józefowi Gołąbowi organizowanie par. Łubki. Znamiennym faktem w historii naszej parafii jest to, że 18 V 1946 r. bp Stefan Wyszyński złożył swój podpis pod aktem erekcyjnym. Powstała ona z terenów dawniej należących do parafii: Wojciechów, Bełżyce, Kraczewice i Wąwolnica. Równocześnie założono cmentarz grzebalny, powiększony w 1960 i 1976 r. Plebanię i zabudowania gospodarcze wzniesiono w 1948 r. Parafię tworzą następujące miejscowości: Łubki, Łubki-Kolonia, Łubki-Szlachta, Gaj Stary, Góra, Halinówka, Kocianów, Szczuczki-Wieś, Szczuczki Kolonia VI oraz Wólka Łubkowska.

Archiwum zawiera księgi, dokumenty i kroniki prowadzone od 1946 r. Kościół par. pw. MB Królowej Polski i św. Judy Tadeusza został wybudowany w latach 1949-1958 wg projektu inż. T. Witkowskiego z Lublina.

    

Cegiełka na budowę kościoła                      Tarcie drzewa                     Makieta kościoła (1951)

Poświecenia dokonał 28 września 1958 r. ks. inf. J. Dąbrowski, a konsekracji bp. Piotr Kałwa 13 VIII 1967r.

        

Pamiatka poświęcenia kościoła                        Wnętrze kościoła z pocz. lat 60-ych

Budynek murowany, jedna nawa z sześcioma zagłębieniami, utworzonymi przez 2,5-metrowe ściany podtrzymujące sklepienie, styl nowoczesny. Wewnątrz kościoła początkowo ołtarz “przedsoborowy” i ambona nad prezbiterium (nie ma jej dzisiaj). W 1967 r. wymieniono pokrycie kościoła z dachówki na blachę. Jedna wieża zdobi fronton, mała wieżyczka znajduje się nad nawą. Budynek kościoła ma dwie zakrystie (po stronie południowej i północnej prezbiterium).

Budowa kościoła była szczególnym wydarzeniem w życiu społeczności parafialnej. Wiele osób podkreśla, że wybudowanie budynku kościoła w latach stalinizmu prawie graniczyło z cudem. Praktycznie cały materiał budowlany pochodził albo z darowizn, albo ze specjalnie w tym celu zbudowanej cegielni. Prace budowlane trwały bardzo długo i były wykonywane w dużej mierze przez parafian, ale efekt końcowy jest imponujący. Wspólne budowanie było ogromnym czynnikiem, który zintegrował mieszkańców parafii, którzy pochodzili dotychczas z różnych parafii.

W prezbiterium umieszczono współczesny ołtarz murowany (projekt i wykonawstwo Wanda Pawłowska, 1965 r.) z płaskorzeźbą MB Częstochowskiej (1963 r. Zofia Trzcińska-Kamińska). Sklepienie prezbiterium i nawy głównej w kształcie łuku beczkowego. W zagłębieniu nawy od strony północnej znajduje się chrzcielnica wykonana w Lublinie w 1966 r. (postument i czasza chrzcielna z piaskowca).

oltarz

Pierwotnie obok kościoła (południowo-wschodni narożnik) była umiejscowiona dzwonnica w postaci żelaznej kratownicy wg projektu i wykonania Wojciecha Samborskiego (Lublin 1973). Na dzwonnicy umieszczono 3 dzwony: ok. 70 kg z 1608 r., 130 i 70 kg wykonane w firmie Felczyńskiego z Przemyśla w 1972 r. Dzwonnicę wraz z dzwonami konsekrował bp. B. Pylak w 1972 r.

Na terenie parafii znajdują się kapliczki. Murowana kapliczka w Halinówce – poświęcona przez bp. Z. Golińskiego w 1950, oraz w Kocianowie (1963).

Kaplicą o szczególnej wymowie jest kaplica-pomnik w miejscowości Szczuczki (1953). Kaplica ta została wzniesiona na miejscu byłego budynku szkoły podstawowej w Szczuczkach. W tym miejscu 1 października 1939 r. rozegrała się tragedia – wojska niemieckiego wermachtu dokonały masowego mordu na ludności cywilnej Szczuczek. Grupa 90 osób – mężczyźni w wieku od 16 roku życia zostali zamknięci w drewnianym budynku szkoły, rozstrzelani i spaleni. Z relacji świadków wynika, że wielu z pomordowanych było spalonych żywcem, gdyż nie zginęli w trakcie strzelaniny. Z pogromu cudem udało się ocaleć trzem mężczyznom.