Uroczyste obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości i 100-lecia Oświaty w Łubkach

9 listopada 2018 roku w naszym kościele podczas mszy św. odbyła się uroczysta akademia z okazji 100-lecia odzyskania przez naszą Ojczyznę – Polskę niepodległości oraz 100-lecie powstania szkoły w Łubkach. Uroczystej mszy przewodniczył ks. kanonik Marek Jaworski, proboszcz parafii, koncelebransem był ks. kanonik Mieczysław Bochenek, który wygłosił również patriotyczną i krzepiącą serca homilię.

   

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łubkach po zakończonej mszy przedstawili ponad półgodzinny program artystyczny.

Początek akademii był niezwykle uroczysty – uczniowie dostojnym krokiem w rytm poloneza do filmu “Pan Tadeusz” Wojciecha Kilara weszli do kościoła i przemaszerowali pod prezbiterium. Akademię rozpoczął Dyrektor Szkoły mgr Leszek Samcik, który wprowadził nas w tematykę akademii oraz powitał przybyłych gości.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili:

Eugeniusz Pelak – Wicekurator Oświaty Kuratorium Oświaty w Lublinie, ks. kan. mgr Marek Jaworski – proboszcz Parafii w Łubkach, ks. Dziekan kan. Mieczysław Bochenek – długoletni proboszcz Parafii w Łubkach, mgr inż. Jan Czyżewski – Wójt Gminy Wojciechów, dr Artur Markowski – Wójt elekt Gminy Wojciechów, Marcin Mirosław – Przewodniczący Rady Gminy Wojciechów, mgr Agata Gliwka – Sekretarz Gminy, Wanda Piech – inspektor ds. Księgowości Gminy Wojciechów, Zofia Pomorska – Skarbnik Gminy, Wiesława Zielińska – Inspektor ds. oświaty i kadr gminy Wojciechów, Dariusz Kołodziejczyk i Tadeusz Matys – radni RG Wojciechów, Anna Rynkowska – radna Rady Powiatu Lubelskiego, mgr Jolanta Duda – Dyrektor SP w Wojciechowie, mgr Joanna Kaznowska – Dyrektor SP w Miłocinie, mgr Iwona Piech – Dyrektor Publicznej SP w Maszkach, mgr Danuta Suchecka – przedstawiciel SP w Palikijach, Paweł Mirosław – Dyrktor Banku Spółdzielczego w Wojciechowie, Agnieszka Gąska – Dyrektor GOK w Wojciechowie, Irena Zubrzycka – była długoletnia Dyrektor SP w Łubkach, Czesława Piech – była Kierownik SP w Łubkach, Helena Rejmak – była długoletnia nauczycielka SP w Łubkach, Krystyna Stawowska – była długoletnia nauczycielka SP w Łubkach, byli pracownicy szkoły, obecni i byli Przewodniczący Rady Rodziców SP w Łubkach oraz licznie zgromadzeni Absolwenci naszej szkoły.

Bardzo miłym akcentem powitania były białe i czerwone róże, które uczniowie wręczali witanym Gościom.

Po powitaniach wszyscy zgromadzeni uroczyście zaśpiewali “Mazurka Dąbrowskiego” – zrobiło to niesamowite wrażanie i wprowadziło nas w patriotyczny nastrój. Następnie uczniowie przedstawili w słowno-muzycznej inscenizacji historię rozbiorów, walki o niepodległość w powstaniach listopadowym, styczniowym, wielkopolskim, śląskich, poprzez I wojnę światową, Legiony Polskie Piłsudskiego aż do odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918r. Dalsza część akademii była poświęcona historii powstania w 1918r. szkolnictwa w Łubkach oraz jej 100-letnie dzieje aż po dzień dzisiejszy.

Uczniowie recytowali szereg wzniosłych wierszy sławiących polskość, patriotyzm, niepodległość, tęsknotę za utraconą ojczyzną, miłość do ojczystego kraju, rodzinnej miejscowości, tradycji, ale również potrzebę kształcenia się.

“Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju,
Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju,
Stał dwór szlachecki, z drzewa lecz podmurowany;
Świeciły się z daleka pobielone ściany,
Tym bielsze, że odbite od ciemnej zieleni
Topoli, co go bronią od wiatrów jesieni…”

Adam Mickiewicz “Pan Tadeusz”

Nasza szkoła mała
Już dawno powstała.
Ludzi dziś przybyło wiele.
Wszyscy nasi przyjaciele
Chcą świętować razem z nami,
Bo dziś jubileusz mamy!
Niech więc niesie się po świecie,
Że oświaty jest 100-lecie.

Twoje ściany pamiętają dawne lata,
Stary budynek, ale serce młode wciąż.
Szkołę tę ukończył może i twój tata,
Teraz ty wyznaczasz także tu swój los

Ta nasza szkoła, kochana szkoła
Stoi dumnie wśród dębów zieleni
Co dzień do siebie dzwonkiem nas woła
I kolorowo w słońcu się mieni.

Gdzie na początku słodycz, śmiech perlisty, szczery,
a potem ból istnienia i życia bariery.
Więc przez chwalebne blizny
na pamięć uczy ojczyzny;
uczy jak matka pacierze.
W co wierzysz?
W Boga i Ojczyznę wierzę!
Tak uczono nas dawniej,
gdyśmy dziećmi byli.
Byśmy w ojców języku o kraju mówili.

Nie bój się słowa – Ojczyzna
bo to klejnot drogi, który może mieć każdy…
– i człowiek ubogi;
jeśli w sercu ma Boga i dobro Ojczyzny;
nie zejdzie taki człowiek na życia mielizny.

Nieodłącznym elementem akademii było śpiewanie pieśni patriotycznych i okolicznościowych: Warszawianka 1830r.; Hej strzelcy wraz; Niepodległa, niepokorna; Powrócisz tu; Przez ile dróg. Podczas takiej akademii nie mogło zabraknąć pieśni, która nierozerwalnie kojarzy się z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku – pieśni legionów Piłsudskiego “My pierwsza brygada”. W wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej ta pieśń wybrzmiała w sposób szczególny!!

Na zakończenie akademii dokładnie o godz. 11:11 w nawiązaniu do ogólnopolskich obchodów 100-lecia niepodległości przez Polskę, ponownie zaśpiewaliśmy nasz hymn narodowy w pełnym jego brzmieniu (cztery zwrotki). W tym samym czasie dziesiątki tysięcy uczniów i dorosłych w całym kraju śpiewało “Mazurka Dąbrowskiego”. Było to niezapomniane wydarzenie.

Po akademii zaproszeni Goście składali na ręce Dyrektora szkoły podziękowania i życzenia dalszych sukcesów dla wszystkich nauczycieli, pracowników i uczniów.

Udział w akademii był niezapomnianym i krzepiącym wydarzeniem. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim dzieciom, które tak pięknie przedstawiły historię odzyskania niepodległości i historię powstania i działalności Szkoły Podstawowej w Łubkach na przestrzeni 100 lat. Szczególne podziękowania należą się także nauczycielom, którzy wybrali wiersze, opracowali recytowane teksty, wybrali muzykę i przygotowali wspaniały program artystyczny. GRATULACJE!!! dziękujemy i liczymy na dalsze Wasze występy.

Fakt obchodów uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 100-lecia Oświaty w Łubkach, w murach naszego kościoła parafialnego, poprzedzony uroczystą mszą świętą był niezwykle symboliczny. Pokazuje to istotę naszego narodu, jego mocy, trwałości i przywiązania do chrześcijańskich korzeni. Nasz naród był zawsze wierny Bogu i Ojczyźnie!

W ten oto sposób spełnia się testament ś.p. Mieczysława Dąbrowskiego, byłego właściciela dóbr Łubki, wyryty w kamieniu:

***
Przekazując potomnym tę miłość zagonu,
którą w życiu wyznawał aż do chwili zgonu,
temu kurhanowi powierzył swe serce,
by Łubek nie dano obcej poniewierce!
Niech więc to życzenie przez szereg stuleci,
Będzie sakramentem dla wnuków i dzieci!
***

To w jego domu od 1945r. funkcjonuje szkoła, a obok na jego byłych włościach stoi kościół, który był zawsze marzeniem jego żony.

oprac. Aneta i Jarosław Zubrzyccy